is it ok to run 225/55W17 instead 225/50/W17
Thread Tools
Search this Thread
Old Sep 26, 2006 | 06:12 PM
  #1
OC guy's Avatar
Thread Starter
2002 maxima se
iTrader: (7)
Joined: Apr 2006
Posts: 1,081
From: BUENA PARK, CA (orange county)
I am curious to know if 225/55/17 can be put on stock 2k1 SE wheels.
Old Sep 26, 2006 | 09:35 PM
  #2
WhiteMaxima9600's Avatar
Senior Member
Joined: Feb 2006
Posts: 1,066
From: Birmingham, AL
Old Sep 27, 2006 | 09:29 AM
  #3
OC guy's Avatar
Thread Starter
2002 maxima se
iTrader: (7)
Joined: Apr 2006
^ thanks
having a thicker and wider sidewall wont make any diffrence right?
Old Sep 27, 2006 | 10:03 AM
  #4
MetaOrbit's Avatar
Got Projectors?
iTrader: (19)
From: Knoxville, TN
Your speedometer and odometer will be off.
  #5
Originally Posted by MetaOrbit
Care to explain?
  #6
96blkonblkse's Avatar
Senior Member
iTrader: (18)
Joined: Jul 2003
From: Vancouver
Tire Size Comparison
Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/Mile Difference
225/50-17 4.4in 12.9in 25.9in 81.2in 780 0.0%
225/55-17 4.9in 13.4in 26.7in 84.0in 754 3.4%
There you go, obviously going with 225/55 compared to 225/50 your sidewall is going to be larger which means the tire will be larger seeing as your maintaing the 225mm width
  #7
Originally Posted by 96blkonblkse
Tire Size Comparison